Close

XX Festiwal Piosenki w Wilnie

Już po raz dwudziesty w Wilnie, w Domu Kultury Polskiej, odbył się jubileuszowy XX Festiwal Polskiej Piosenki Dzieci i Młodzieży uczniów polskich szkół na Litwie. Zgłosiło się nań blisko 65 wykonawców, których oceniało jury z przewodniczącą Barbarą Kolago na czele. Organizatorem było tradycyjnie już Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Dzieci i młodzież występowała w pięciu kategoriach wiekowych.

Wśród najmłodszych, a więc miedzy 6 a 8 rokiem, pierwsze miejsce zdobyła Emilia Lein z Gimnazjum im. ks. J.Obrembskiego w Mejszagole piosenką „Dwa światy”. Wśród trochę starszych dzieci (8-11lat) za najlepszą uznano Paulinę Graużinyte ze Szkoł-Przedszkola „Szaltinelis”, która ładnie zaprezentowała się w utworze „Piosenka na cztery kopyta i wiatr”. W kategorii wiekowej od 11 do 13 lat najlepszym okazał się Mateusz Waluczko z Gimnazjum im. J.I.Kraszewskiego w Wilnie, który pokazał się w piosence „Śpiewam i tańczę”. Wśród nastolatków, a więc między 13 a 16 rokiem życia, pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Jaczionyte z Gimnazjum im. K.Parczewskiego w Niemenczynie, która pięknie zaśpiewała trudną, bardzo popularną wciąż piosenkę Anny German „Tańczące Eurydyki”. Wśród najstarszych uczestników Festiwalu, a więc w kategorii wiekowej do 18 lat zwyciężyła Sandra Sałkiewicz z Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Sołecznikach, która również pięknie wykonała „Tańczące Eurydyki”. W tej najstarszej grupie wiekowej znalazł się zdobywca Grand Prix XX Festiwalu – Norbert Latkowski z Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie za dojrzałą prezentację piosenki „Pokolenie”.

„Obserwuję, uczestnicząc kolejny raz w festiwalu, wzrost poziomu i coraz staranniejsze przygotowanie młodych wykonawców. Widzę w tym ogromne zaangażowanie nauczycieli muzyki, którzy z wielkim oddaniem pracują na rzecz kultywowania języka polskiego w piosence” – podkreśla przewodnicząca jury Barbara Kolago. Ogromną zasługę w organizowaniu tej imprezy ma „Macierz Szkolna” oraz współpracujący z nią młodzi polscy wolontariusze.

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Więcej aktualności

news02

Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Książka „Kawalerowie Orderu Uśmiechu” autorstwa Tadeusza Belerskiego prezentuje portrety kilkudziesięciu niezwykłych osób, tytułowych Kawalerów.

Przeglad

Maluchy na ludowo

W gościnnych progach Muzeum Etnograficznego w Warszawie odbył się IV Śródmiejski Przegląd Tańca i Piosenki Ludowej Przedszkolaków. Swoje umiejętności zaprezentowało blisko 600 dzieci. W 2011