Close

Polska piosenka w Wilnie

Po kilkuletniej przerwie ponownie zagościliśmy w Wilnie na XXIV Festiwalu Polskiej Piosenki Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Tradycyjnie biorą w nim udział uczniowie z polskich szkół działających na Litwie. Reprezentują placówki oświatowe z różnych stron kraju, najwięcej ze stolicy Litwy. Nie brakuje też z innych miejscowości, przede wszystkim zamieszkiwanych przez Polaków. Tym razem były to np. Troki, Bełdany, Ejszyszki, Połukań, Turgiele, Podbrodzie, Soleczniki.
Poziom konkursu oceniało jak zwykle jury, któremu przewodziła kompozytorka Barbara Kolago, wspomagana przez prof. Astę Rauduavaite z Akademii Oświaty Uniwersytetu Witolda Wielkiego oraz Elizabeth Olshey, piosenkarkę jazzową.
Przesłuchano ponad 50 uczestników, podzielonych na pięć kategorii wiekowych.
Grand Prix zdobył Michał Łotysz z Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie za piosenkę „Maleńka Ewo”.
Wśród najmłodszych nie przyznano pierwszej nagrody, najwyższą drugą otrzymała Veronika Yaremenchyk, dziewczynka z Ukrainy, która uczęszcza do Gimnazjum Inżynieryjnego im. J.Lelewela w Wilnie. Zaśpiewała ona piosenkę „Hej, sokoły”. Trzecią nagrodą uhonorowano Faustynę Czenko z Gimnazjum w Ejszyszkach, za wykonanie piosenki „Kocham cię”. Wyróżnienie otrzymał mały chłopoczyk Gabriel Romanczik z Gimnazjum im. L.Komołowskiego w Połukniu, który ze słodkim uśmiechem śpiewał piosenkę „Złap lato za rękę”.
Kilkanaście dzieciaków wystąpiło w kategorii od 8 do 11 lat. Tutaj zwyciężył Ernest Palewicz ze Szkoły Podstawowej im. A.Stelmachowskiego w Starych Trokach, który wykonał piosenkę „Meluzyna”. Emilija Svetikaite z Gimnazjum Inżynieryjnego im. J.Lelewela w Wilnie wdzięcznie wykonała utwór „Drzwi do kariery”. Trzecie miejsce wspólnie zdobyły Michalina Święcicka z Gimnazjum im. Wł. Syrokomli w Wilnie, która zaprezentowała się w piosence „Do słońca leć” oraz Kinga Obłoczyńska z Gimnazjum im. J,Śniadeckiego w Solecznikach z utworem „Zakręcone nastolatki”.
W kolejnej, trzeciej kategorii najlepszym okazał się Michał Narbut uczeń Gimnazjum Inżynieryjnego im. J.Lelewela w Wilnie, który brawurowo wykonał utwór „Moja matko, ja wiem”. Za nim uplasowała się Magdalena Mackiewicz uczęszczająca do Liceum im. A.Mickiewicza w Wilnie. Zaprezentowała ona walczyk pt. „Nadzieja ma kolor zielony”. Ładną, melodyjną piosenkę wyśpiewała trzecia Emilia Lein z Gimnazjum im. ks. J.Obrembskiego w Mejszagole.
W grupie uczniów w wieku od 13 do 16 lat, zaliczonych do czwartej kategorii uczestników Festiwalu nie wyłoniono laureata pierwszego miejsca. Dwie dziewczynki uplasowały się na drugim. Są to Alina Gwozdowicz z Gimnazjum im. K.Parczewskiego w Niemenczynie za piosenkę „Nic o nas bez nas” oraz Aneta Rafałowicz z Gimnazjum im. J.I.Kraszewskiego w Wilnie za utwór „Boję się”. Trzecia była Sandra Ziniewicz z Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach za piosenkę „Aleją gwiazd”.
Najwyższy poziom artystyczny reprezentowali młodzi, zaliczeni do piątej, najwyższej kategoriii wiekowej do 18 lat. Wielu z nich dodatkowo uczęszcza do szkół muzycznych. Wygrał w niej Bartosz Wojciech Urbanowicz z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie za piosenkę „Krople deszczu”. Dwie uczennice znalazły się na drugim miejscu. Pierwsza to Dominika Suchocka z Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach, która zaśpiewała piosenkę „Jaka róża, taki cierń”, a druga to Marzena Burzyńska z Liceum im. A.Mickiewicza w Wilnie, która silnym głosem zaprezentowała utwór „Moje miejsce na ziemi”. Ta ostatnia, przed ośmiu laty, jako dziesięcioletnia dziewczynka zdobyła na tym Festiwalu Grand Prix.
Jak podkreśliła Barbara Kolago na XXIV Festiwalu usłyszeć można było wiele pięknych głosów, ciekawych interpretacji i piosenek zaczerpniętych z klasyki polskiej piosenki oraz powstałych współcześnie. T.B.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Więcej aktualności

20180509 183252 Burst25

TULIPANADA PO RAZ SZESNASTY

Już po raz szesnasty odbył się koncert laureatów Tulipanady – konkursu piosenkarskiego dla dzieci. Organizatorami imprezy tradycyjnie byli – Ośrodek Kultury „Arsus ”w Dzielnicy Ursus