Close
IMAG1714

Festiwal Polskiej Piosenki w Wilnie

Rosną talenty

 

Po raz siedemnasty odbył się w Wilnie Festiwal Polskiej Piosenki Dzieci i Młodzieży Szkolnej.

 

Do finału tej imprezy zakwalifikowało się ponad 70 młodych artystów. Są to uczniowie polskich szkół i przedszkoli ze stolicy Litwy i obwodu wileńskiego. Nie zabrakło przedstawicieli Fundacji Muzyczny Krąg, przewodnicząca jej Rady Programowej Barbara Kolago kierowała, jak w latach ubiegłych, pracami jury Festiwalu.

 

Uczestnicy zaprezentowali się w pięciu kategoriach wiekowych.
Wśród najmłodszych liczących do 8 lat, najlepiej oceniona została Paulina Graużinyte ze Szkoły – przedszkola „Szaltinelis” za wykonanie piosenki „Koci wesoły świat”. Kolejne miejsce zajęła Wiktorija Korolowa z Gimnazjum „Żeimiana” w Podbrodziu, która wyśpiewała „Jedna gwiazdka na niebie, świeci tylko dla ciebie”.
Trzeci był Olgierd Sibik z Gimnazjum im. P.K. Brzostowskiego z Turgielach, który zaprezentował piosenkę „Zając malowany”.

 

W kolejnej kategorii wiekowej – od 8 do 11 lat objawił się niezwykły talent!
10 letnia Marzena Bużyńska, uczennica Filii wychowania początkowego w Grygajcach Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu wykonała niezwykle dojrzale i perfekcyjnie znaną piosenkę z repertuaru Anny Grman „Tańczace Eurydyki”. Zdobyła nią Grand Prix XVII Festiwalu. Jej głos wyróżnia się dużą skalą, rzadko spotykaną w tym wieku.

Drugie miejsce w tej kategorii zdobył Mateusz Waluczko ze Szkoły Podstawowej w Kolonii Wileńskiej za „Piosenkę o Boćku Klekocie”, a trzecie przyznano Justynie Szwajkowskiej z Filii im. A.Wiwulskiego Szkoły Średniej im. J. Lelwela w Wilnie.

 

W kategorii wiekowej od 11 do 13 lat nie przyznano pierwszego miejsca, dwie drugie nagrody otrzymały: Aleksandra Jaczionyte z Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie za „Piosenkę na cztery kopyta i wiatr” i Kinga Romaszewska z Gimnazjum im. A.Mickiewicza w Wilnie za piosenkę „Ale jestem”. Trzecią nagrodę zdobyła Diana Dąbrowska ze Szkoły im. Sz. Konarskiego w Wilnie za utwór „Szabada”.

 

W kategorii od 13 do 16 lat najlepszą okazała się Monika Rynkiewicz z Gimnazjum w Awiżeniach, która zaśpiewała piosenkę ” Nie żałuję”. Wyprzedziła Gabrielę Żdanowicziute z Gimnazjum im. św. U.Ledóchowskiej w Czarnym Borze dawnym przebojem „Kolorowe jarmarki”.
Dwa trzecie miejsca przyznano Emilii Raczko ze Szkoły Łazdinai w Wilnie, która śpiewała „Mruczy winyl” i Inesie Pukszcie z Gimnazjum im. J.I.Kraszewskiego w Wilnie za piosenkę „Śpiewam i tańczę”.

 

Wśród najstarszych uczestników Festiwalu do lat 18 najlepszą okazała się Faustyna Zawalska, uczennica Gimnazjum im. A.Mickiewicza w Wilnie, która zaprezentowała się w piosence ” To nie ja byłam Ewą”. Kolejne miejsce uzyskała Ewelina Romanowska z Gimnazjum im. Jana Pawla II w Wilnie za piosenkę „Dłoń”, a trzecie Karolina Klimaszewska z Gimnazjum w Bujwidzach za wykonanie piosenki „Nieśmiertelni”.

 

XVII Festiwal Polskiej Piosenki, którego mottem były słowa wiersza H.Heinego
” Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodż, tam dobre serca mają.
Źli ludzie – wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”
pokazał iż mimo nie najłatwiejszych warunków pracy polskich szkół na Litwie, polskie piosenki są popularne i chętnie śpiewane przez dzieci i młodzież. Wielką zasługę w ich upowszechnianiu mają polscy nauczyciele muzyki. Cieszy fakt, że poziom wykonawców jest coraz wyższy, a młodzi wykonawcy sięgają po coraz trudniejszy repertuar.

 

Festiwal odbywał sie tradycyjnie w Domu Kulturu Polskiej w Wilnie, gdzie ma też swoją siedzibę Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”. To ono było organizatorem tej pięknej imprezy.

 

Będziemy mogli zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć w Warszawie zdobywczynię Grand Prix XVII Festiwalu Marzenę Bużyńską. Fundacja Muzyczny Krąg zaprosiła utalentowaną dziewczynkę na III Festiwal Zespołów Dziecięcych „Piosenka, uśmiech i my”, który odbędzie się 17 września 2016 roku w Amfiteatrze Bemowo w Warszawie.

 

Tadeusz Belerski

 

IMAG1714

 

IMAG1616

 

IMAG1622

 

IMAG1694

 

IMAG1590

 

IMAG1591

 

IMAG1623

 

IMAG1645

 

IMAG1642

 

IMAG1615

 

 IMAG1595

 

IMAG1600

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Więcej aktualności

„Piosenka, uśmiech i my”

W ostatnią niedzielę odchodzącego lata, 21 września 2014 roku, w pięknym Amfiteatrze Bemowo w Warszawie, można było obejrzeć i posłuchać utalentowanych młodych jak i dojrzałych

Andersen w Markach

2 kwietnia 2022 roku o godz. 17 na scenie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego przy ul. Wspólnej 40-42 wystawiony zostanie spektakl muzyczny pt. „Baśniowe miasteczko Pana Andersena”.

21993070 715477175312211 2491852698062170831 o

Festiwal już za nami

Festiwal już za nami Festiwal Zespołów Dziecięcych „Piosenka, uśmiech i my” miał już czwartą odsłonę. Wpisał się na stałe w życie kulturalne Warszawy, przede wszystkim