Close

14 października 2013

Maria Barbara Kolago

Muzyk, kompozytor, dziennikarz, członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i jej sekretarz. Urodziła się w Warszawie. Absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Warszawie.

Od 1970 do 1992 roku w Polskim Radiu – autor popularnej audycji muzycznej dla dzieci „Abecadło z pięciolinii” oraz redaktor wielu innych programów dziecięcych.

Komponuje piosenki dla dzieci śpiewane w przedszkolach, szkołach, drukowane w podręcznikach szkolnych – głównie do tekstów poetek – Doroty Gellner i Anny Bernat. Wśród ok. 400 piosenek należy wymienić: „Popatrzcie na jamniczka”, „Czary-mary”, „Kwiatki-bratki”, „Kołysz nas ziemio”, „Jesteśmy dziećmi Ziemi” oraz „Jesienny kujawiaczek”.

Założyła i prowadziła zespół wokalno-taneczny „Chochliki”. Dzieci te występowały w audycjach radiowych i programach telewizyjnych, na koncertach w kraju i zagranicą, popularyzując polskie piosenki dla najmłodszych. Nagrywała z nim kasety i płyty.

Maria Barbara Kolago jest również autorką wielu audycji telewizyjnych. Od 1992 do 2006 roku pracowała jako redaktor programów dziecięcych w TV Polonia. Współtworzyła popularny wśród młodzieży program „Tęczowy Music Box„, a dla widowni polonijnej m.in. „Polskie ABC” i „Na polską nutę” Komponowała piosenki do popularnego programu dla dzieci „Ala i As”.

W ostatnich latach pracowała w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, aktywnie uczestnicząc w popularyzowaniu praw dziecka. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Na wniosek dzieci polonijnych otrzymała Order Uśmiechu.

Jest jednym z fundatorów Fundacji Muzyczny Krąg i Przewodniczącą Rady Programowej.