Close
Final Festiwalu

XV Festiwal WIlno

Po raz piętnasty

Polskie piosenki, śpiewane po polsku

 

Final FestiwaluMinęło właśnie piętnaście lat, kiedy to nauczyciel muzyki ze szkoły średniej w Rudziszkach, niedaleko Wilna, Włodzimierz Saszenko zaproponował zorganizowanie dla dzieci z polskich szkół , festiwalu.

 

Tak zapoczątkowano na Litwie konkurs piosenki dla najmłodszych, na którym śpiewa się po polsku, polskie piosenki.

 

Z czasem, gdy w Wilnie zbudowano piękną siedzibę Macierzy Szkolnej z dużą sala koncertową, chcąc nadać większą rangę festiwalowi, postanowiono przenieść go do stolicy Litwy. 

 

Jak podkreślał Józef Kwiatkowski – prezes Macierzy Szkolnej, poseł do litewskiego sejmu – „Festiwal stał się bardzo ważnym wydarzeniem dla Polaków mieszkających na Litwie. Przywiązujemy do niego wielkie znaczenie, gdyż pozwala dzieciom i młodzieży, szczególnie z małych, wiejskich szkół na otworzenie się, na nabieranie śmiałości. Uczy też poprawności językowej. Piosenka otwiera nasze serca, uwrażliwia, powinna dlatego mieć odpowiednie miejsce w wychowaniu, w nauce, w życiu”. Najmlodsi uczestnicy Festiwalu

 

Jubileuszowy XV Festiwal Polskiej Piosenki dzieci i młodzieży szkolnej na Litwie „Wilno 2014” zgromadził, 20 maja 2014 roku, blisko 60 uczestników. Były to dzieci i młodzież – uczniowie szkół polskich z kilku rejonów: wileńskiego, sołecznickiego, trockiego oraz z miasta Wilna.

 

Uczestnicy oceniani byli w pięciu kategoriach wiekowych przez trzyosobowe jury – na czele z Barbarę Kolago, znaną kompozytorkę dla dzieci, autorkę ponad czterystu melodii popularnych piosenek dla najmłodszych, która przyjechała na zaproszenie organizatorów z Warszawy. Ponadto w jego skład wchodziły – Alfreda Ciechanowicz – nauczycielka muzyki z Wilna oraz dr Asta Rauduvaite’ wykładowczyni muzyki na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym.

 

Uczestnicy festiwalu zaprezentowali urozmaicony repertuar, w którym obok piosenek typowo dziecięcych, wyśpiewywano stare przeboje. Przykładowo „Tańczące Eurydyki” miały kilku wykonawców.

 

Laureatka Grand PrixGrand Prix zdobyła Ewa Szturo, uczennica Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie, która pięknie wyśpiewała znany sprzed lat przebój Ireny Santor „Powrócisz tu”. Jak powiedziała przewodnicząca jury Barbara Kolago, piosenka ta w wykonaniu Ewy zabrzmiała tak pięknie, tak wzruszająco, że jurorzy nie mieli wątpliwości, komu należy przyznać nagrodę główną. Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, które było organizatorem konkursu, dyplomy i upominki przygotowało dla wszystkich uczestników i ich nauczycieli. Zwycięzcy otrzymali też atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Przez 15 lat na Festiwalu miało okazję pokazać się ponad tysiąc dzieci i młodzieży, którzy kwalifikowali się w konkursach szkolnych. W tym roku blisko 30 szkół polskich (na 99) zgłosiło swoich kandydatów. Jak podkreślano ich liczba i wysoki poziom zależy od nauczycieli muzyki. To oni muszą zachęcać najzdolniejszych do dodatkowej pracy i bezinteresownie z nimi ćwiczyć po lekcjach.

Czlonkowie Jury

 

Tadeusz Belerski z Wilna maj 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

najmlodsi uczestnicy Festiwalu z nauczycielami

 

Wlodzimierz Saszenko i Jozef Kwiatkowski

Ogloszenie wynikow konkursu

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Więcej aktualności

DSC06582

Przedszkolaki na ludowo

Uczestniczyliśmy w „5 Przeglądzie Tańca i Piosenki Ludowej”, który tradycyjnie odbył się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W tym roku po raz pierwszy pokazały sie

Pruszkowiacy 1

Na ludowo

  Na II Festiwalu Zespołów Dziecięcych „Piosenka, uśmiech i my” nie zabraknie tradycyjnej muzyki ludowej. Będą ją prezentować członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”.Ma on ogromną

Jubileusz poetki Anny Bernat

  Anna Bernat, znakomita poetka, członek rady programowej Fundacji Muzyczny Krąg, obchodzi jubileusz 50 lecia swojej pracy twórczej. Jest autorką wielu wierszy, tekstów znanych i