Close
Final Festiwalu

XV Festiwal WIlno

Po raz piętnasty

Polskie piosenki, śpiewane po polsku

 

Final FestiwaluMinęło właśnie piętnaście lat, kiedy to nauczyciel muzyki ze szkoły średniej w Rudziszkach, niedaleko Wilna, Włodzimierz Saszenko zaproponował zorganizowanie dla dzieci z polskich szkół , festiwalu.

 

Tak zapoczątkowano na Litwie konkurs piosenki dla najmłodszych, na którym śpiewa się po polsku, polskie piosenki.

 

Z czasem, gdy w Wilnie zbudowano piękną siedzibę Macierzy Szkolnej z dużą sala koncertową, chcąc nadać większą rangę festiwalowi, postanowiono przenieść go do stolicy Litwy. 

 

Jak podkreślał Józef Kwiatkowski – prezes Macierzy Szkolnej, poseł do litewskiego sejmu – „Festiwal stał się bardzo ważnym wydarzeniem dla Polaków mieszkających na Litwie. Przywiązujemy do niego wielkie znaczenie, gdyż pozwala dzieciom i młodzieży, szczególnie z małych, wiejskich szkół na otworzenie się, na nabieranie śmiałości. Uczy też poprawności językowej. Piosenka otwiera nasze serca, uwrażliwia, powinna dlatego mieć odpowiednie miejsce w wychowaniu, w nauce, w życiu”. Najmlodsi uczestnicy Festiwalu

 

Jubileuszowy XV Festiwal Polskiej Piosenki dzieci i młodzieży szkolnej na Litwie „Wilno 2014” zgromadził, 20 maja 2014 roku, blisko 60 uczestników. Były to dzieci i młodzież – uczniowie szkół polskich z kilku rejonów: wileńskiego, sołecznickiego, trockiego oraz z miasta Wilna.

 

Uczestnicy oceniani byli w pięciu kategoriach wiekowych przez trzyosobowe jury – na czele z Barbarę Kolago, znaną kompozytorkę dla dzieci, autorkę ponad czterystu melodii popularnych piosenek dla najmłodszych, która przyjechała na zaproszenie organizatorów z Warszawy. Ponadto w jego skład wchodziły – Alfreda Ciechanowicz – nauczycielka muzyki z Wilna oraz dr Asta Rauduvaite’ wykładowczyni muzyki na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym.

 

Uczestnicy festiwalu zaprezentowali urozmaicony repertuar, w którym obok piosenek typowo dziecięcych, wyśpiewywano stare przeboje. Przykładowo „Tańczące Eurydyki” miały kilku wykonawców.

 

Laureatka Grand PrixGrand Prix zdobyła Ewa Szturo, uczennica Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie, która pięknie wyśpiewała znany sprzed lat przebój Ireny Santor „Powrócisz tu”. Jak powiedziała przewodnicząca jury Barbara Kolago, piosenka ta w wykonaniu Ewy zabrzmiała tak pięknie, tak wzruszająco, że jurorzy nie mieli wątpliwości, komu należy przyznać nagrodę główną. Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, które było organizatorem konkursu, dyplomy i upominki przygotowało dla wszystkich uczestników i ich nauczycieli. Zwycięzcy otrzymali też atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Przez 15 lat na Festiwalu miało okazję pokazać się ponad tysiąc dzieci i młodzieży, którzy kwalifikowali się w konkursach szkolnych. W tym roku blisko 30 szkół polskich (na 99) zgłosiło swoich kandydatów. Jak podkreślano ich liczba i wysoki poziom zależy od nauczycieli muzyki. To oni muszą zachęcać najzdolniejszych do dodatkowej pracy i bezinteresownie z nimi ćwiczyć po lekcjach.

Czlonkowie Jury

 

Tadeusz Belerski z Wilna maj 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

najmlodsi uczestnicy Festiwalu z nauczycielami

 

Wlodzimierz Saszenko i Jozef Kwiatkowski

Ogloszenie wynikow konkursu

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Więcej aktualności

18595523 655261384667124 1345176725868463195 o

Jubileusz SP w Józefinie

Szkoła Podstawowa w Józefinie obchodzi jubileusz dziesięciolecia nadania jej zaszczytnego imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Należy więc do elitarnego grona takich placówek w Polsce, których jest

Plakat piosenka usmiech i my - ostateczny

Czekamy na Was w najbliższą sobotę!

Serdecznie zapraszamy w sobotę 19 września 2015 roku do Amfiteatru Bemowo w Warszawie na II Festiwal Zespołów Dziecięcych „Piosenka, uśmiech i my”. Przyprowadźcie na godz.

Chochliki na estradzie

Kocia Muzyka

Nasza Fundacja Muzyczny Krąg popiera wszelkie inicjatywy ,które umożliwiają najmłodszym rozwijanie talentów.Dlatego cieszymy się z faktu powstania Szkoły Muzycznej Warszawie, utworzonej przez Judytę Grabowską. Judyta