Już po raz trzeci spotkaliśmy się w przepięknym Amfiteatrze Bemowo w Warszawie na Festiwalu Zespołów Dziecięcych „Piosenka, uśmiech i my”. Przybyli nań najmłodsi z różnych stron kraju i po raz pierwszy z Niemiec i Litwy. Impreza, którą organizują od początku – Dzielnica Bemowo i Fundacja Muzyczny Krąg stała się stałym elementem wydarzeń kulturalnych stolicy.
Miłośnicy muzyki, wykonywanej przez utalentowanych młodych artystów mieli sie czym zachwycać.Obok zespołów mogli podziwiać bardzo utalentowanych młodych solistów.
W tym roku pierwszy raz na scenie zobaczyliśmy polskie dzieci mieszkające na stałe w Monachium (Niemcy) pięknie tańczące i śpiewające w zespole Polonia m.in. starowarszawskie piosenki. Bardzo utalentowana wokalnie dziesięcioletnia Marzenka Burzyńska z Wilna (Litwa) wykonała piosenkę „Eurydyki” z repertuaru Anny German, czym zachwyciła obecnych.
Koncert, tak jak dotychczas, powiązany był ze Światowym Dniem Orderu Uśmiechu, przypadającym 21 września. Dlatego podczas jego trwania odbyła się uroczysta ceremonia nadania tego wyróżnienia wybitnemu aktorowi i reżyserowi Jerzemu Stuhrowi.
Przez scenę przewinęło się ponad 150 najmłodszych artystów, którzy zaprezentowali się w repertuarze współczesnym i folklorze. Zobaczyliśmy dziecięce zespoły rozrywkowe, folklorystyczne, taneczne i wokalne.
Nasz Festiwal otworzył zespół taneczny „Kółko Graniaste”, maluchy uczęszczające do Przedszkola Nr 17 w Warszawie. Od początku funkcjonowania grupy, opiekę metodyczną i choreograficzną sprawuje instruktor z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „ Warszawianka” – Karolina Stańczak. Dzieci edukują się poprzez zabawę, ruch i taniec oraz śpiew. Na naszej estradzie dzielne przedszkolaki pokazały się w tańcu nowoczesnym. Założycielem zespołu jest Dorota Łosiowska-Zawada.
Podziwialiśmy młodziutkich górali z Gorców grających fantastycznie na instrumentach ludowych. Ten regionalny zespół dziecięcy Mali Ochotni, działa przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej, wsi położonej wysoko w Gorcach. Opiekunem zespołu jest Krzysztof Dobrzyński.
Ponownie słuchaliśmy dziecięcej orkiestry jazzowej Big Band Mała Volta z Warszawy w klasycznym repertuarze. To dzięki Wojciechowi Kulczyckiemu byłemu soliście i muzykowi orkiestrowemu Opery Warszawskiej (obecnie Teatr Narodowy) oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dzieciaki osiągnęły bardzo wysoki poziom artystyczny.
Z nimi wystapiła młoda wokalistka Maja Kulczycka.
Nie zabrakło Pędziwiatrów z Łodzi, a więc pięknie tańczących i śpiewających dziewczynek i to nie tylko w róznych układach, ale też w różnych wciąż zmienianych przepięknych barwnych strojach. Od blisko 30 lat grupą kieruje Halina Pędziwiatr-Karbowska, Kawaler Orderu Uśmiechu. Zespół koncertuje z sukcesami w całej Polsce, wyjeżdża też zagranicę.
Wśród wykonawców nie mogło zabraknąć najmłodszych z warszawskiej dzielnicy Bemowo. Na scenie zobaczyliśmy zespół wokalno-taneczny Małe Juno Wars, który składa się z uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 316 im. Astrid Lindgren. Wykonał on utwór „Czarodziejski dywan” w choreografii Beaty Łopuszyńskiej.
Piosenkę festiwalową na początku koncertu i na jego zakończenie oraz utwór „Polny strach” wyśpiewał zespół Zalesiańskie Nutki ze Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. Placówka ta posiada doskonałe warunki do nauki i kadrę pedagogiczną dbającą o wszechstronny rozwój dzieci, w tym muzyczny. W istniejacym tutaj zespole śpiewają uczniowie uczęszczający do klas od I do V. Duszą zespołu jest jego założycielka Grażyna Babińska. To doświadczony muzyk; przez wiele lat śpiewała w chórze Filharmonii Narodowej. Teraz swoje doświadczenie przekazuje najmłodszym.
Tradycyjnie na Festiwalu nie zabrakło utalentowanych wokalistek. Obok Marzenki Burzyńskiej z podwileńskich Grygajc, która w maju tego roku zdobyła główną nagrodę XVII Festiwalu Polskiej Piosenki Dzieci i Młodziezy Szkolnej na Litwie, zachwyciła swym występem utalentowana
Ada Masiak. Ada uczęszcza do Szkoły |Podstawowej im.Kawalerów Orderu Uśmiechu w miejscowości Grala Dąbrowizna w woj. mazowieckim. W Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach uczy się gry na skrzypcach i fortepianie.
Duże wrażenie sprawił występ Lilianny Szczech, która właśnie rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im.Servantesa w Warszawie.
Poznaliśmy też Jagodę Wichowską w piosence „Chłopiec z gitarą”, uczennicę II klasy gimnazjum, która uczy się śpiewu od kilku lat. Odnosi liczne sukcesy, ostatni to pierwsze miejsce w Konkursie Poezji Śpiewanej.
Maja Kulczycka to kolejna uzdolniona 10-letnia solistka. Już w przedszkolu zaczęła śpiewać w muzycznych przedstawieniach o charakterze teatralnym. Zdobyła wiele laurów w szkolnych konkursach muzycznych i recytatorskich. Z powodzeniem uczy się gry na klarnecie.
Usłyszeliśmy też Alę Zawadzką, przedstawicielkę zespołu Bemolki, który prowadzi Joanna Kiełbiewska.
Koncert poprowadzili już trzeci raz z rzędu aktorzy – Daria Iwan i Józef Mika.
III Festiwal Zespołów Dziecięcych „Piosenka, uśmiech i my” zakończyła Zumba w brawurowym wykonaniu Pędziwiatrów, którzy zaprosili do wspólnej zabawy wszystkich wykonawców.